Uydu İzleme

Deniz kaplumbağaları beslenme, kışlama ve yuvalama alanları arasında göç eden canlılardır. Bu nedenle deniz yaşamı için büyük öneme sahip deniz kaplumbağalarının sadece yuvalama alanlarını korumak yeterli olmamaktadır. Göç sırasında uğradıkları ve üreme dönemi dışında kalan dönemlerde hangi alanları-ülkeleri ziyaret ettiklerinin bilinmesi, o habitatlarının korunması ve koruma önlemlerinin alınması için büyük önem taşır. Bu nedenle uydu izleme cihazları ile takip çalışmaları deniz kaplumbağası araştırmacıları tarafından sürdürülmektedir.

DEKAMER, tedavi edilen veya yuvalama sonrasında denize dönen deniz kaplumbağalarını uydu izleme cihazları ile takip amacıyla 2010 yılından bu yana çalışmalarını sürdürmektedir. Aşağıda takip ettiğimiz kaplumbağalar hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz. Oldukça pahalı olan bu çalışma için DEKAMER'e destek olmak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.

DEKAMER'in uydu takip cihazıyla halen izlediği kaplumbağaların genel listesine ulaşmak için tıklayınız.

Projeler bazında izlenen kaplumbağaların haritalarını görüntülemek için aşağıdaki başlıkları inceleyebilirsiniz.


Lansinoh
Güzel İzmir

15 Aralık 2023 tarihinde doğal yaşamına kazandırılan Güzel İzmir isimli iribaş deniz kaplumbağasının (Caretta caretta) yolculuğuna sizlerde bu sayfayı takip ederek eşlik edebilirsiniz.

Lansinoh
Lansinoh

Lansinoh'un desteğiyle izlemeye başladığımız iribaş (Caretta caretta) deniz kaplumbağamızın yolculuğuna, bu sayfayı düzenli olarak kontrol ederek ortak olabilirsiniz.

Lara
Lara

Antalya Göynük sahilinde bulunan Lara, Lara Barut Otel desteği ile uydu izleme cihazı takarak 20 Temmuz 2022'de doğal yaşam ortamı olan denize bırakıldı.

Kendi Çalışmalarımız
Kendi Çalışmalarımız

DEKAMER çeşitli kurum ve kuruluşların desteklediği deniz kaplumbağası izleme çalışmalarının yanında kendi yarattığı öz kaynaklarıyla da bu çalışmalara katkı sağlıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı desteğiyle, Özel Çevre Koruma bölgelerinde bulunan ve uydu takip cihazı ile göç yollarını izlediğimiz deniz kaplumbağalarını takip edin.

Talay Nerede?
Talay Nerede?

Uydu takip cihazı ile takip edeceğimiz Talay, 16-21 yaşlarında dişi bir Yeşil deniz kaplumbağası. TUI Care Vakfı desteğiyle İztuzu kumsalından bırakılan Talay'ı takip edebilirsiniz.

MAVA Foundation
MAVA Vakfı

MAVA Vakfı desteğiyle, Akdeniz'deki Deniz Kaplumbağaları Koruma Projesi kapsamında hakkında az bilgi bulunan erkek ve genç deniz kaplumbağalarını takip edebilirsiniz.

Tuba Nerede?
Tuba

TUI Care Vakfı desteğiyle takip ettiğimiz Tuba, 25-30 yaşlarında dişi bir İribaş deniz kaplumbağası. İztuzu kumsalından doğal yaşam ortamına bırakılan Tuba'yı takip edin.

Sınırların Ötesinde Koruma

Kaplumbağa Tuba'nın hikayesi ve uluslararası iş birliği hakkındaki yazımızı okudunuz mu?

Uydu Takip Çalışmaları

Önceki yıllarda uydu cihazı ile takip edilen kaplumbağaları incelemek için tıklayın.